height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=243838720995564&ev=PageView&noscript=1" /

Włókna bazaltowe jako nowy materiał do wzmacniania i usztywniania betonu

Żródło: basalt.today

Eythor Rafn Thorhallsson, Jonas Thor Snaebjornsson
Reykjavik University

Polimer wzmocniony włóknem bazaltowym (BFRP) to nowy materiał w inżynierii lądowej, który okazał się obiecującym materiałem do szerokim zastosowaniu. W porównaniu z włóknem węglowym, włóknem szklanym i innymi kompozytami, włókno bazaltowe to dodatkowe zalety, m.in. większa odporność na wysoką temperaturę, a także niski koszt.

W laboratorium konstrukcyjnym i kompozytowym na Uniwersytecie w Reykjaviku (SEL) w ostatnich latach prowadzono kilka projektów badawczych dotyczących wzmacniania belek i słupów betonowych przy użyciu materiałów FRP. Testy te wykazały poprawę wytrzymałości i trwałości w porównaniu z nie wzmocnionymi elementami betonowymi.

Zaletą zastosowania włókna bazaltowego lub innego materiału FRP jest to, że nie są one korozyjne, co jest dobrym wyborem do wzmacniania konstrukcji betonowych narażonych na działanie soli odladzających, na przykład na pomostach mostowych i elementach garaży parkingowych. Również do betonu narażonego na działanie środowiska morskiego, takiego jak tamy, przegrody wodne i budynki lub inne konstrukcje zlokalizowane w pobliżu nabrzeża.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym przedstawiono dwa projekty badawcze: badanie betonu sprężonego z wewnętrznymi prętami bazaltowymi zamiast stali oraz badanie wzmocnionych kolumn w celu zwiększenia ich wytrzymałości i ciągliwości. Te eksperymentalne testy wykazały rosnącą wytrzymałość i ciągliwość zarówno belek, jak i słupów.

Link do artykułu tutaj.