Czy włókno bazaltowe zastępuje stal?

Dodając włókna bazaltowe do mieszanki betonowej możemy znacząco zredukować ilość stali w płycie fundamentowej bez wpływu na jej nośność.

Zbrojenie rozproszone nie zastępuje konstrukcyjnego zbrojenia stalowego, a przynajmniej nie jest to regułą. Włókna bazaltowe wykazują jednak korzystną współpracę z betonem, zwiększając jego ogólną wytrzymałość. Dzięki nim nasycenie płyty fundamentowej stalą można zmniejszyć nawet o 80%. To przekłada się na niższy koszt materiałów i robocizny, jak również na skrócenie czasu trwania prac.

Największe oszczędności otrzymamy przy budynkach lekkich, na przykład szkieletowych. Im budynek masywniejszy, im większe obciążenie śniegiem – w tym mniejszym stopniu możemy „odchudzić” płytę. Dla najcięższych konstrukcji jest to redukcja rzędu 25-30%.

Pamiętajmy, że zbrojenia płyty fundamentowej nie możemy usuwać z projektu na własną rękę – potrzebny jest do tego konstruktor, który wykona projekt zamienny, wyznaczając zredukowane nasycenie stalą oraz odpowiednią ilość włókien bazaltowych w mieszance.

Płyta fundamentowa optymalizacja zredukowane zbrojenie stalowe zbrojenie rozproszone włókna bazaltowe

Gdzie w płycie fundamentowej pomimo włókien potrzebne jest zbrojenie stalowe?
Jak włókna bazaltowe wpływają na optymalizację?
Przeczytaj więcej na domszytynamiare.pl: